close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • TOMASZ UNGER

 • Tomasz Unger – peruwiański dziennikarz i popularyzator naukowy.

  Urodził się 8 czerwca 1930 r. w Krakowie, jako syn Gerarda Ungera i Doroty Golsztyn. Jego ojciec dotarł do Peru w 1937 r., aby pracować jako inżynier dla szwajcarskiej firmy Brown Boveri przy  projekcie Santa (późniejsza elektrownia wodna Cañón del Pato) i w hucie stali w Chimbote. Po wybuchu II Wojny Światowej Gerard Unger został Konsulem Honorowym rządu Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie w Peru. Od 1939 r. wykładał termodynamikę w Wyższej Szkole Inżynieryjno-Górniczej w Limie. Ojciec Tomasza był pierwszym Dziekanem Wydziału Mechaniki tej uczelni, która  znana była później jako Państwowa Politechnika Peruwiańska. Jego matka pracowała jako chemik w laboratoriach A.B.F. i jako nauczycielka niemieckiego w szkole Santa Úrsula. Prowadziła potem przedszkole dla dzieci przygotowujących się do szkół niemieckojęzycznych w Limie. Dzięki jej wytrwałości, Tomasz, mimo iż od siódmego roku życia mieszkał poza granicami kraju nie zatracił znajomości języka polskiego.

              Wychował się w limeńskiej dzielnicy Miraflores, gdzie w szkole "Champagnat" otrzymał wykształcenie podstawowe i średnie. Po ukończeniu szkoły, w wieku siedemnastu lat, wstąpił do marynarki handlowej. Pracując na norweskim statku dopłynął do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął studia Inżynierii Mechanicznej na Portlandzkim Uniwersytecie w stanie Oregon. Po ich ukończeniu powrócił do Peru, gdzie idąc za radą ojca studiował Architekturę w Wyższej Szkole Inżynieryjno-Górniczej, gdzie uzyskał stopień Inżyniera Architekta w 1953 r.

              Początkiem przygody Tomasz Ungera z dziennikarstwem była wygrana konkursu radiowego o tematyce samochodowej w 1956 roku. Tego samego roku zaproponowano mu prowadzenie działu motoryzacyjnego w dzienniku La Prensa. Był to dla Ungera pierwszy kontakt z pracą dziennikarską, która później kontynuował również w gazecie Correo.

              Pierwszą wizytę w Polsce złożył dopiero po prawie trzydziestu latach od emigracji jako przedstawiciel peruwiańskiej Rady Robót Publicznych. Jego zabiegania o przywrócenie stosunków handlowych między dwoma krajami miały niebagatelny wpływ na dalszy rozwój relacji pomiędzy Polską a Peru.

              Po powrocie do Limy w 1980 roku rozpoczął ponownie pracę dziennikarza, tym razem dla dziennika El Comercio. Rozpoczął wówczas tworzenie cotygodniowego działu popularno- naukowego, w którym poruszane są tematy z pogranicza astronomii, robotyki i medycyny. Tomasz Unger jest również założycielem pisma motoryzacyjnego Automás a od 2009 roku publikuje artukuły na autorskiej stronie popularnonaukowej tomasenlinea.com

              Za swoje artykuły znane z ogromnego rygoru z jakim są tworzone, Tomasz Unger otrzymał wiele nagród i wyróżnień, a wśród nich  między innymi: Nagrodę dziennikarską za artykuły dotyczące demografii i kontroli populacji World Population Institute w Jakarcie w 1987 r.; Pierwszą Ogólnoamerykańską Nagrodę Naukowego Dziennikarstwa nadaną przez Iberoamerykańskie Centrum Dziennikarstwa Edukacyjnego i Naukowego w Kolumbii w 1989 r.; Nagrodę Wyższego Centrum Badań Naukowych w Hiszpanii w 1993 r.;  oraz odznaczenie rządu RP w 2008 roku.

              Jest również autorem licznych książek. Do jego publikacji należą: Petróleo hora cero [Ropa naftowa godzina zero], Crónicas miraflorinas [Kroniki mirafloreńskie], Ventana a la Ciencia (cinco tomos) [Okno na naukę] (pięć tomów), Pilas y baterías: de la Rana al reloj digital [Stawy i baterie: od żaby po zegar cyfrowy], Temas de ciencia [Mówiąc o nauce], El lenguaje de las drogas y otros ensayos [Język narkotyków i inne eseje], Crónicas Hepáticas [Kroniki wątroby], El Automóvil [Samochód], El rescate de un siglo: la colección Nicolini [Odzyskanie wieku: zbiór Nicolini] y Nueva ventana a la c iencia [Nowe okno na naukę]. 

  Żonaty z Leonor Salazar, jest ojcem czwórki dzieci.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: