close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • ALFRED ROSENBLATT

 • Alfred Rosenblatt urodził się w Krakowie 22 czerwca 1880 roku. Był najstarszym z pięciu synów Józefa Michała Rosenblatta i Klary Koppleman. Jego ojciec pochodził z rodziny prawniczej, był wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także członkiem rady miejskiej Krakowa.

              Rosenblatt rozpoczął studia matematyczne w 1898 na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Wiedeńskiej. Naukę kontynuował na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego gdzie pod kierunkiem Stanisława Zaręby obronił pracę doktorską „O funkcjach całkowitych przestępnych.” Po rocznym pobycie w Getyndze powrócił do Krakowa by rozpocząć pracę na Uniwersytecie jako wykładowca matematyki, zajmując się przede wszystkim zagadnieniami związanymi z geometrią algebraiczną. W 1920 roku został profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

              Tuż przed wybuchem II Wojny Światowej, Rosenblatt został zaproszony przez Virgilia Rosalesa do Limy, by wykładać na Uniwersytecie Świętego Marka. Przyjazd w 1936 uratował profesora przed podzieleniem losu innych naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy wywiezieni zostali do obozu Sachsenhausen, gdzie część z nich straciła życie.

              Ze względów formalnych, Alfred Rosenblatt musiał otrzymać na nowo tytuł magistra oraz doktora na Uniwersytecie w Limie. Po spełnieniu wszystkich wymagań został nauczycielem akademickim oraz badaczem, pracują między innymi z wybitnym peruwiańskim matematykiem Godofredem Garcią. W czasie swojej działalności naukowej opublikował ponad 130 prac po polsku, hiszpańsku, niemiecku, włosku i francusku, głównie na tematy związane z geometrią, topologią, hydrodynamiką i mechaniką. Nowatorskie metody kształcenia, zastosowane przez Rosenblatta zostały zastosowane oprócz Uniwersytetu Świętego Marka, na wydziałach matematycznych Państwowej Politechniki Peruwiańskiej oraz Uniwersytetu Katolickiego. W 1938 roku założył wraz z Godofredem Garcią Peruwiańską Akademię Nauk Naturalnych, Ścisłych i Fizycznych w Limie, której głównym celem był rozwój badań i poszerzanie wiedzy na temat nauk ścisłych.

              Alfred Rosenblatt zmarł 7 lipca 1947 roku. Pozostawił po sobie wiele prac badawczych, które nie raz miały charakter nowatorski  i wprowadzały nowe zasady nauk ścisłych. Dzięki niemu i jego nowym metodom nauczania, społeczeństwo peruwiańskie zyskało wielu wybitnych matematyków, którzy sami, w swojej późniejszej pracy, kształcili przyszłe pokolenia naukowców.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: