close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 20 marca 2017

  Zespół podczas pobytu w Peru wystąpił na festiwalu Mi Peru oraz przedstawił piękny spektakl na Polonii w ogrodzie ambasady.

  Od 1958r. zespół promuje polską sztukę i kulturę ludową  w kraju i za granicą, skupia się na folklorze z regionów obejmujących województwo kujawsko-pomorskie- Kujawy, Pałuki i Kaszuby. Co więcej, przez lata do repertuaru zostało dodanych wiele tańców i pieśni z innych regionów Polski, np. z Łowicza, Mazowsza, Lublina, Krakowa i Beskid. Stowarzyszenie ma również w swoim repertuarze tańce miejskie,  jak i polskie tańce narodowe oraz pieśni wojskowe i patriotyczne. Ziemia Bydgoska liczy aż 150 osób; składa się z grupy dorosłej, jak i młodzieżowej.

  Ziemia Bydgoska jest kulturalnym ambasadorem Polski na wielu imprezach międzynarodowych, między innymi na festiwalach w krajach UE, np. w Hiszpanii, Francji, czy we Włoszech. Nieraz, grupa występowała w krajach bardziej odległych takich jak Gruzja czy Chiny. W 2010r. wykonawcy dostali zaproszenie do Chin od miasta partnerskiego Ningbo, występowali na terenie prowincji Zhejiang i podczas Międzynarodowej Wystawy EXPO w Szanghaju, natomiast w 2011r. w Gruzji wykonali cykl koncertów na terenie całego kraju. Stowarzyszenie pomaga w podtrzymywaniu polskich tradycji za granicami, pracując razem z Polonią w krajach takich jak Dania, Brazylia, Stany Zjednoczone i inne. Podczas festiwalu na Sycylii, Ziemia Bydgoska wzbudziła zainteresowanie i została zaproszona na największy festiwal folklorystyczny w Ameryce Południowej, Mi Peru.

  Festiwal Mi Peru odbywa się co roku w Limie, grupy folklorystyczne z różnych krajów świata jak Meksyk czy Czechy występują przez pięć dni przed ogromną publicznością. Impreza jest uznawana za jedna z najlepszych swojego typu w Peru przez Międzynarodową Federację Festiwali Folklorystycznych. Polacy po raz pierwszy wezmą udział na tej imprezie, a pobyt w Peru planują od 7 do 22 marca.

   

   

  IMG_3570
  IMG_3648
  IMG_3669
  IMG_3683
  IMG_3701
  IMG_3731
  IMG_3735
  IMG_3739
  IMG_3771
  IMG_3889

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: