close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 29 września 2017

  19 września br. na konferencji prasowej w Arequipie przedstawiono najnowsze odkrycia polsko – peruwiańskiego zespołu archeologów pracującego na stanowisku Maucallacta w regionie Arequipa.

  Podsumowano także doświadczenia ostatnich dwóch lat współpracy z rządem regionalnym. Następnego dnia, 20 września, w Maucallacta odbyły się prezentacje folkloru i tradycji ludności zamieszkującej okolice Pampacolki.

  Obecni byli m.in. Ambasador RP w Limie Izabela Matusz, kierownik projektu dr Maciej Sobczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Gonzalo Dávila del Carpio Wicerektor ds. badań z Uniwersytetu Katolickiego Santa Maria w Arequipie, p. Gilder Edy Medina Collado radny prowincji Castilla oraz delegacje lokalnych biur Ministerstwa Kultury z Arequipy i Cusco.

  Początki wspólnych badań sięgają 1996 r. i wiążą się z porozumieniem o współpracy naukowej zawartym między Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Katolickim Santa Maria w Arequipie. Były prowadzone na terenie dawnej inkaskiej prowincji Condesuyos pod kierunkiem dr hab. Mariusza Ziółkowskiego z Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW. Od 2006 r. badania pod kierunkiem dr Macieja Sobczyka z UW skoncentrowały się na stanowisku Maucallacta w prowincji Castilla i zaowocowały ważnym odkryciem kompleksu świątynnego „Kallanka”.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: