close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 9 maja 2017

  – Liczę na owocną współpracę Polski i Peru w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – powiedział minister Witold Waszczykowski podczas rozmowy z podsekretarzem stanu w MSZ Peru Nestorem Popolizio Bardalesem.

  Polska i Peru starają się o status niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018 -2019. Nawiązując do tegorocznej 95–tej rocznicy ustanowienia wzajemnych relacji szef polskiej dyplomacji podkreślił konieczność dalszej dynamizacji stosunków dwustronnych. Minister Witold Waszczykowski wyraził też nadzieję na złożenie wizyty w Polsce przez prezydenta Peru Pedro Pablo Kuczynskiego w 2018 r. podczas obchodów 100-lecia niepodległości RP. Równocześnie minister zadeklarował gotowość wsparcia przez Polskę procesu transformacji w Peru, m.in. w kontekście starań tego kraju o członkostwo w OECD.

  Wiceminister Popolizio Bardales przekazał ministrowi Waszczykowskiemu zaproszenie do złożenia wizyty oficjalnej w Peru. Rozmówcy omówili wyzwania i zagrożenia w Europie oraz jej sąsiedztwie, jak również sytuację polityczną w regionie Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

   

  Dziś odbyły się również VII polsko-peruwiańskie konsultacje polityczne, którym współprzewodniczył wiceminister Marek Ziółkowski. W czasie rozmów partnerzy odnieśli się do zagadnień dotyczących współpracy politycznej, ekonomicznej i kulturalnej oraz dokonali przeglądu bazy prawno-traktatowej stosunków dwustronnych. Dyskusja dotyczyła także współpracy wielostronnej, na przykład w systemie Narodów Zjednoczonych, obecnej sytuacji politycznej i gospodarczej w Europie i Ameryce Łacińskiej. Poruszono takie tematy, jak: Brexit, migracje, sytuacja w Wenezueli. Odnotowano między innymi stale zwiększające się zainteresowanie współpracą firm z obu krajów, ułatwioną dzięki stosowaniu Umowy o Handlu miedzy UE a Peru, Kolumbią i Ekwadorem. Potwierdzono, że ważną płaszczyzną współpracy staje się Sojusz Pacyfiku, którego Polska jest obserwatorem od 2015 roku.

  Na marginesie konsultacji podpisano Memorandum o porozumieniu w sprawie naukowej i logistycznej współpracy antarktycznej, dzięki któremu współpraca Polski i Peru w regionie Antarktyki stanie się nowym ważnym obszarem dialogu dwustronnego. Strony podpisały również Porozumienie o wykonywaniu pracy zarobkowej przez członków personelu misji dyplomatycznej lub urzędu konsularnego.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  IMG_3463-2
  IMG_3468-2
  IMG_3471-2
  IMG_3475-2
  IMG_3476-2
  IMG_3483-2
  IMG_3495-2
  IMG_3501-2
  Peru 1
  Peru 2
  Peru 3
  Peru 4
  Peru 5

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: