close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 31 lipca 2017

  Od ubiegłego roku, zespół polskich ekspertów na czele z prof. dr Jackiem Kościukiem, architektem z Laboratorium Skanowania i Modelowania 3D Politechniki Wrocławskiej i prof. dr Mariuszem Ziółkowskim, archeologiem z Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego w Cuzco (CEAC) prowadzi bardzo ważne badania na stanowisku archeologicznym zwanym Fort Samaipata, znajdującym się w centrum Boliwii.

  Samaipata w języku keczua oznacza miejsce odpoczynku między górami. Warto zauważyć, że obaj naukowcy uczestniczyli w badaniach, pracach restauracyjnych i konserwatorskich 35 obiektów objętych ochroną przez UNESCO, z czego 8 zlokalizowanych w krajach Ameryki Łacińskiej.
  Badania, dzięki zastosowaniu najnowszej technologii pozwalają na pełne skanowanie w 3D największej na świecie rzeźbionej skały (długiej na 250 m i szerokiej na 60 m na powierzchni 1.2 ha) i ustalenie mapy ryzyka. Ogromny rzeźbiony kamień na tym stanowisku, wpisanym w 1998  na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, cierpi erozję.
  Umieszczono 278 stacji skanujących. Zrealizowano tysiące zdjęć, dokonując trójwymiarowego skanowania laserowego, wykorzystując metody pomiarowe naziemnej fotogrametrii cyfrowej bliskiego zasięgu i lotniczej dokonanej dronem.
  W projekcie biorą udział: boliwijski archeolog Delfor Ulloa współkierujący projektem i Luis Callisaya, dyrektor Centrum Badań Archeologicznych w Samaipata. Oprócz tego projekt jest konsultowany z wybitnym włoskim ekspertem w amerykańskiej sztuce naskalnej, prof. dr Giuseppe Orefici, znanym badaczem kultury Nazca. Badania są finansowane  przez polskie Narodowe Centrum Nauki i fundusze CEAC. Otrzymały także wsparcie lokalnych władz Samaipata.

  Więcej na stronie:  http://www.eldeber.com.bo/santacruz/Un-estudio-en-3D-para-que-El-Fuerte-de-Samaipata-siga-vivo-20170724-0031.html

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: